Józef Tischner znany był ze swojego filozoficznego podejścia do życia (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jozef-tischner). Jednak trzeba powiedzieć, że ten zmarły w 2000 roku człowiek nie był byle jakim filozofem. Był księdzem, który jak mówił to słuchały go setki, jak nie tysiące osób. Trzeba przyznać, że był to człowiek, który dał się lubić. Dzisiaj chyba nie ma wielu takich księży, którzy z taką pasją i zacięciem przemawialiby do wiernych osób. To on odpowiedzialny jest za pojęcie “ja aksjologicznego”. Warto również zaznaczyć, że był to ksiądz, który mocno sprzeciwiał się tomistycznemu ujęciu chrześcijaństwa. Bardzo często był proszony o to, aby wyrazić swoją opinię na temat tego, co aktualnie dzieje się w Polsce. Często były to wyrażenia, które kontrowersyjne, złe, godzące w ludność i kościół. Ktoś mógłby bać się wyrazić swoje zdanie. Jednak nie Tischner, który śmiało mówił co mu się nie podoba i chyba nie bał się nikogo. Jego śmierć była wielką strata dla kościoła i dla całej społeczności polskiej. Św. Jan Paweł II po jego śmierci powiedział, że “był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka.” W spadku ksiądz pozostawił wiele wspaniałych książek, które do dzisiaj można kupić na rynku. Jeżeli ktoś chce się przekonać co ten ksiądz ma nam do powiedzenia, to powinien sięgnąć po jedną z pozycji, które do dzisiaj bardzo często można spotkać w nowych wydaniach.

“Kot pilnujący myszy”

To zbiór artykułów, które napisał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku ksiądz Tischner. Pomimo tego, że pierwsze wydanie tej książki ukazało się bardzo dawno temu, to do dzisiaj wiele tematów w niej poruszanych są aktualnych. W zbiorze tym znalazło się wiele artykułów, które światło dzienne po raz pierwszy ujrzało w tej właśnie książce. O czym opowiada nam tutaj ksiądz? Kościół w państwie demokracyjnym. Jakie jest miejsce Polski w Europie? Autor nie boi się również poruszać tematyki Radia Maryja. Warto zapoznać się z tą wartościową i mądrą książką.

“Etyka solidarności oraz Homo sovieticus”

Książka ta została przetłumaczona na włoski, niemiecki, flamandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, angielski, czeski i słowacki. Jej powstaniu towarzyszyły wydarzenia, jakie rozgrywały się w naszym kraju w latach 1980 -1981. To nie był łatwy czas dla naszego kraju. To właśnie wtedy rodziła się Solidarność. Czy ksiądz Józef Tischner był związany jakoś z tymi wydarzeniami? Jaką miał opinię na ten temat? Tego właśnie dowiemy się z tej książki, jaka po raz pierwszy została wydana już wiele lat temu.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com